בתי אבות סיעודיים בקיבוצים

מרץ 13, 2012 על ידי מערכת

בתי אבות סיעודיים בקיבוצים

אם בעבר קיבוצים התמקדו בעיקר בחקלאות, הרי שכיום קיבוצים רבים מוצאים פרנסה בענפים אחרים ובהם תיירות, בין אם צימרים מלבבים ובין אם מרכזי מבקרים אטרקטיביים, תעשייה על סוגיה השונים וגם, בתי אבות סיעודיים.

בתי אבות סיעודיים מספקים לקיבוצים שני צרכים בעת ובעונה אחת: פתרון דיור לבני הקיבוצים שהזדקנו וכבר אינם מסוגלים לבצע בכוחות עצמם את מלאכות היומיום, והכנסה נוספת, לעיתים משמעותית במיוחד, מה"עירוניים" שעוברים לחיות בבתי אבות סיעודיים בשטח הקיבוצים.

היכולת לשכן את קשישי הקיבוץ ההולכים ומתרבים: על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשנת 2010 כ-13% מחברי הקיבוצים היו בני 65 ומעלה, ומחצית מאלה אף עברו את גיל 75, לצד מקור הפרנסה הנוסף והעובדה כי בקיבוצים רבים ישנם שטחים רבים בלתי מנוצלים הביאה רבים מהקיבוצים להקים בשטחם בתי אבות סיעודיים. בין הקיבוצים שכבר עשו את הצעד המתבקש מאליו ניתן למנות את אושה, בארי, גליל ים, יד מרדכי, גת, מעברות, אילת השחר, לוחמי הגטאות, גבעת חיים, גבת, דפנה, החותרים, רמת הכובש, אלונים, כברי, אפק, גליל ים, הגושרים, יפעת ועוד רבים אחרים.

בתי אבות סיעודיים בקיבוצים החלו לצוץ עוד בשנות השמונים של המאה העשרים, כשהפיליפינים והנפאליות עדיין לא היו חיזיון נפוץ, ובמקביל החלו בני דור המייסדים להזדקן וחלקם הפך לסיעודי. הצורך לספק את צרכי הקשישים הסיעודיים במסגרת הקיבוץ הביא להקמת בתי אבות סיעודיים, על בסיס הרעיון השיתופי שמאפיין את הקיבוצים, ושהביא בעבר, למשל, להקמת בתי ילדים.

בימינו, בתי אבות סיעודיים בשטחי הקיבוצים נחלקים לשני סוגים: כאלה השייכים לקיבוץ עצמו ומתופעלים על ידיו – וכאלה המנוהלים על ידי רשת בתי אבות התורמת את הידע המקצועי ואת כוח האדם המיומן, וחולקת את הבעלות עם הקיבוץ שתורם את השטח (ואת האווירה הייחודית שלא תמצאו באף מקום אחר בעולם).

בתי אבות סיעודיים בקיבוצים מציעים לקשישים המגיעים לחיות בהם איכות חיים של ממש: שקט ושלווה, מרחבים ירוקים, תחושת קהילה, נופים מרהיבים, וכמובן כל השירותים של בתי אבות סיעודיים באשר הם – כל מה שקשיש צריך כדי ליהנות גם מפרק הסיום של סיפור חייו.

עבור הקיבוצניקים שהזדקנו והפכו סיעודיים מדובר כמובן בחבל הצלה של ממש, כזה המאפשר להם להישאר במקום בו חיו לאורך שנים רבות ובמקרים רבים אף הקימו אותו כמעט יש מאין וגם לקבל טיפול מסור מצד אנשי צוות מיומנים של בתי אבות סיעודיים.

בתי אבות סיעודיים בקיבוצים, כמו בתי אבות סיעודיים בכל מקום בארץ, כפופים למשרד הבריאות – המבצע בהם ביקורות פתע ומתוכננות ואחראי לכך שהטיפול בקשישים הסיעודיים יהיה איכותי והולם את צרכיהם. בנוסף לעזרה הנחוצה בביצוע הפעולות היומיומיות הבסיסיות, נהנים הקשישים החיים בבתי אבות סיעודיים בקיבוצים מנוכחות של רופאים במשך רוב שעות היממה (או אפילו כולה), מטיפולים משלימים (פיזיותרפיה, תרפיה  בעיסוק ועוד), מארוחות בריאות וטעימות ומשלל פעילויות פנאי המותאמות למצבם הפיזי ולמגבלותיהם.

פוסטים נוספים בנושא

תגיות

שתף חברים

כתוב תגובה