רופא שיניים- לא כל כך מפחיד

כניסה אל תוך מרפאת שיניים היא אירוע שתמיד מלווה בטראומות ילדות, ריח המרפאה המוכר כל כך שכמו בניסויי פבלוב מזכיר לנו מיד את תחושת הכאב, בעת רופא השיניים סתם את החורים שלנו מאכילת ממתקים מוגזמת. עם כך רובנו נסכים, אך מה לעשות שמאז קצת בגרנו והגיע הזמן לשים את הפחדים

כניסה אל תוך מרפאת שיניים היא אירוע שתמיד מלווה בטראומות ילדות, ריח המרפאה המוכר כל כך שכמו בניסויי פבלוב מזכיר לנו מיד את תחושת הכאב, בעת רופא השיניים סתם את החורים שלנו מאכילת ממתקים מוגזמת. עם כך רובנו נסכים, אך מה לעשות שמאז קצת בגרנו והגיע הזמן לשים את הפחדים בצד ולהכיר בכך שרופא שיניים הוא האדם אותו אנחנו רוצים לראות פעם בחצי שנה לבדיקה מקיפה, למה? כי אנחנו לא רוצים להגיע יום אחד לגיל הזהב ולהיראות כמו הדימוי שלנו לסבתא קשישה חסרת שיניים, ואנחנו לא רוצים לחייך ולדעת שהעיניים שמולנו מתמקדות בכתמי הקפה והסיגריות שתקועות לנו על השיניים. בשל כך פרטנו מעט מיכולותיו של רופא שיניים ואילו פלאים הוא יכול להביא לחיינו.

רופא שיניים

כתר

כתר הוא טיפול שיניים הנחשב ליחסית מסובך, ובו נעשה טיפול שיקום בשורש השן וזאת באמצעות כתר. הכתר עצמו, יראה לכם כמו כל שן אחרת, גם במבנה וגם בצבע שלה, אך למעשה הכתר הוא מעין מעטפת אותה מניחים על בורג שמוחדר לשורש השן במקום השן החולה. טיפול שורש מצריך מספר ביקורים אצל רופא השיניים הכוללים חידוש שורש השן, החזרת השן מחדש ושמירה על המבנה שלה, לאחר מכן מתקינים כתר במקום על מנת לשמור על השן ועל חוזקה, כך שתשתווה לחוזק של כל שן בריאה אחרת בעת לעיסה בעצמים קשים יחסית.

סתימות

אכילה, בעיקר של מאכלים מסוכרים וחומצתיים, ללא ניקוי תמידי נאות של השיניים מאפשר להמוני החיידקים אצלנו בפה להתעורר לחיים ולזון מאותן שאריות אוכל תקועות בין השיניים, תהליך זה, הנקרא עששת, הוא תהליך זיהומי המתחולל בפה של מרבית בני האדם, בעיקר בעולם המערבי, וגורם לאותם חיידקים להפריש חומצות שהורסות לנו את השיניים, וגורמות למה שבסוף אנחנו קוראים "חורים". הטיפול הטוב ביותר להתמודדות עם אותם "חורים" הוא טיפול מניעתי, צחצוח שיניים קבוע ומיעוט ככל הניתן באכילת מאכלים מסוכרים וחומצתיים כמו ממתקים ושתייה מוגזת מתוקה. טיפול אחר באותם חורים הוא סתימתם על ידי רופא השיניים, מה שמשאיר כתם כהה ומכוער באזור הסתימה, עדות לחוסר טיפול נאות בשיניים, כל דחייה של סתימה כזו, יש לציין, תגרום להחרפת הבעיה ולטיפול רציני, ארוך ויקר יותר.

הלבנת שיניים

יכולות להיות סיבות רבות מדוע השיניים מתכהות ולכך גם פתרונות שונים בהתאם, נמנה את חלקן:

  • הלבנה בלייזר – טיפול זה נחשב ליחסית חדש בתחום, אך הינו בעל יכולת להגיע לעומק השן, בעת מקרים בהם השן מתכהה ממקום עמוק בשן, וכן גם בעלת תוצאות מהירות יחסית לשאר הטיפולים. בעיה ראשונה עם סוג זה של טיפול הוא ברמת הסיכון שבו והיא אינה ידועה באופן מלא. משך השנים המעטות יחסית של הלייזר בתחום השיניים לא מספיק בשביל לקבוע כיצד טיפול הלייזר נשאר לאורך שנים רבות ומה השפעתו. הליך הלבנת השיניים כולל מריחת חומר מלבין ומרוכז ועליו מוקרנת קרן הלייזר במשך שעה.
  • הלבנה בקרן אור כחולה – בסוג זה של הלבנת שיניים רופא השיניים ימרח על השיניים מעין חמצן נוזלי ועליו מוקרנת קרן אור כחולה. בדומה לטיפול הלייזר, גם טיפול זה נעשה על ידי רופא שיניים בלבד.
  • סדים – בשיטה זו לפציינט נבנית תבנית סיליקון בהתאם למבנה השיניים הרצוי, בכל לילה אל אותה התבנית יוצקים חומר מלבין וכשהתבנית מולבשת על שיניו של המטופל הוא הולך לישון, כך חוזר חלילה במשך שבוע עד לקבלת התוצאות המתאימות.

    Scroll to top caret