NLP בעבודה עם מתבגרים ומבוגרים עם בעיות קשב וריכוז

מטפלי NLP יכולים לעזור רבות לאנשים עם בעיות קשב וריכוז, לזהות את התופעות של הפרעות קשב ולפתח כישורים ויכולות להתמודד אתם. טיפול NLP יכול לסייע ל אנשים הסובלים מADHD   להישאר ממוקדים, להתגבר על מכשולים, ולפתח הרגלים עקביים. ישנם מספר מכשולים וקשיים עיקריים בקרב אנשים עם ADHD. תהליכי NLP ודמיון מודרך

מטפלי NLP יכולים לעזור רבות לאנשים עם בעיות קשב וריכוז, לזהות את התופעות של הפרעות קשב ולפתח כישורים ויכולות להתמודד אתם. טיפול NLP יכול לסייע ל אנשים הסובלים מADHD   להישאר ממוקדים, להתגבר על מכשולים, ולפתח הרגלים עקביים.
ישנם מספר מכשולים וקשיים עיקריים בקרב אנשים עם ADHD. תהליכי NLP ודמיון מודרך יכולים לחולל פריצת דרך ושינוי באופן ההתמודדות עם המכשולים והקשיים שמופיעים בחיי היום יום. באמצעות שימוש בתהליכים נכונים המשפיעים על דרך ההתנהלות של אדם עם ADHD  ניתן להרגיש תוצאות אמיתיות ושיפור באיכות החיים.

NLP

במה כדאי להתרכז במהלך סדרת הטיפולים:

•    משימות ומטלות לא גמורות
•    רגשות אשם וחוסר סבלנות
•    ניהול הזמן ויכולת ארגון בבית ובעבודה
•    שיפור בהרגלי שינה התעמלות ותזונה נכונה
•    טכניקות ואסטרטגיות למידה
•    קביעת מטרות לטווח קצר וטווח ארוך
•    עיכוב תגובות אימפולסיביות ולא רציונליות
•    התבוננות ושיפור בהרגלי משמעת עצמית וצמיחה אישית
•    פתרון בעיות וערכים

כמו עם כל מונחה, יש לעזור ללקוח לקבוע ו/או לשנות הגדרת מטרות, וללוות אותו לאורך התהליך עד להשגת שינוי. יש לזהות את החוויה הפנימית שהמטופל חווה בכל תחום בחיים או בכל מקום בו ישנה הפרעה. ובעיקר, יש לעזור ללקוח לזהות אמונות מגבילות וליצור בהן שינוי.

ד"ר דון בלקרבי על NLP כטיפול בהפרעות קשב וריכוז
ד"ר דון בלקרבי, מורה לשעבר, הקים ב 1981 ארגון בשם Success Skills שמטרתו לעזור לתלמידים מתקשים, כולל תלמידים עם בעיות קשב וריכוז,  בעזרת טכניקות של NLP.
להלן תקציר ממספר מאמרים שכתב בנושא:
מחקר בעזרת NLP מבוסס על ההנחה שהחוויה הפנימית של האדם היא זו שגורמת להתנהגויות המפריעות. תהליכי מודלינג של NLP שימשו חוקרים על מנת לקבוע מהו המבנה של החוויה הפנימית.
החוויה הפנימית של תלמיד או מבוגר עם הפרעות קשב וריכוז.

חלק מהגורמים הפנימיים החשובים ביותר שמשפיעים על התנהגותו של בעל הפרעות קשב וריכוז הן:
•    הם רואים תמונות פנימיות רבות
•    התמונות נעות במהירות
•    לעתים קרובות התמונות עולות ביחד
•    ישנה תגובה קינסטטית (גופנית/רגשית) חזקה לתמונות
•    הם מרגישים שהם לא יכולים לשלוט בגורמים הנ"ל

פתרונות אפשריים

הפתרון המתבקש הוא ללמד אותם, בעזרת מגוון כלים של  NLP, לשלוט בחוויה הפנימית שלהם כדי שיוכלו להיות יותר יעילים, כמו למשל ללמדם לשלוט בכמות ובמהירות התמונות הפנימיות.
כמו כן ניתן לעבוד איתם על שינוי האמונה הקיימת שהמוח שלהם שולט בהם לאמונה חדשה שהמטופל שולט במוח שלו ויכול לעשות בעזרתו כל דבר. לאחר מכן יש לעגן את האמונה החדשה ולהובילו לעתיד מספר פעמים למקומות שבהם התקשה בעבר ולתרגל את האמונה החדשה.
שינוי אמונות מגבילות הוא אחד מהכלים החשובים שנמצאו יעילים בעבודה עם הפרעות קשב וריכוז. כאשר יוצרים שינוי באמונות מהרובד של הערך והזהות העצמית או ברובד של היכולות, נפתח עולם שלם שהמטופל לא ידע על קיומו. זוהי הזדמנות אמיתית להשפיע באופן משמעותי על חיהם של אלו שלעתים קרובות סובלים מחוסר הבנה וביקורת.

ד"ר ריצ’רד בנדלר על הפרעות קשב

כולנו שונים מבחינה גנטית אחד מהשני, זה לא אומר שאנחנו לא יכולים לתפקד בחברה בה אנו חיים. כולנו "סינדרום" . סינדרום הוא לא יותר מאשר מטפורה בעצמו. העובדה היא שאין לאף אחד מאיתנו בעיה עד כדי כך רצינית ששינוי טוב בגישה וכמה מיומנויות חדשות לא יכולים לתקן. היכולת להשתנות קיימת בנו אם יש לנו ואם אין לנו הפרעות קשב וריכוז.
בעלי מקצוע ואחרים יכולים להיות הסוכנים של השינוי ושל הלמידה. כל אחד מאיתנו יכול ללמוד להשתמש במיומנויות וביכולות הטבועות במבנה הגנטי שלנו על מנת לעשות שינוי חיובי וקונסטרוקטיבי בחיים.

    Scroll to top caret